O věcech vysypaných z batohu

Batoh je veledůležitou součástí naší turistické výbavičky. Hoví si na našich zádech dlouhé hodiny. Výběru batohu a jeho balení bychom měli věnovat velkou pozornost, vždyť má být spolehlivý pomocník našich cest, má nám krýt záda a věrně sloužit.

 

Velikost batohu

Stejně, jako nám mohou být rukávy obleku krátké nebo si šlapeme po nohavicích kalhot, může nám být batoh „dlouhý či krátký“. Záleží na velikosti zad batohu. Ta je určena nosným systémem - tedy nosnými popruhy a bederním pásem. Nosné popruhy mají dosednout na ramena, bederní pás na bedra.

 

Jak si vyzkoušet velikost zad

§         Povol bederní pás a jeho boční dotahy, nosné popruhy a balanční dotahy.

§         Dej batoh na záda, sepni sponou bederní pás a pás utáhni. Bederní pás by měl být na tvém těle umístěn a utažen tak, aby byl schopen unést případně celý batoh ve chvíli, kdybys shodil z ramen nosné popruhy.

§         Dotáhni boční dotahy bederního pásu.

§         Zkracuj nosné popruhy až dosáhneš toho, že ti dosedne na ramena. Stůj při tom pěkně rovně, nehrb se.

§         Podívej se, třeba do zrcadla, jak ti batoh sluší, jak vypadá nosný systém. Mohou nastat tři případy:

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak se mění velikost zad batohu

Podle tabulky velikostí si na batohu nastavíme velikost zad. Velikost zad přímo na batohu nastavíme jednoduchým provlečením nosného popruhu přes očko příslušné velikosti.

 

délka zad

velikost batohu

56 až 61 cm

krátká

62 až 68 cm

střední

69 až 74 cm

dlouhá

 

Po nastavení správné délky zad zkontrolujeme, jak vypadají balanční dotahy nosných popruhů. Ty by měly přicházet do úrovně ramen mírně shora, nikdy ne ze spodu. Při nasazeném batohu dotahujeme balanční dotahy tak dlouho, dokud neucítíme výraznější odpor. Tak přikloníme horní část batohu k tělu a docílíme rovnoměrnější zatížení nosných popruhů. Povolením balančních dotahů se batoh odklání od zad, která tak mohou lépe větrat, ale batoh ztrácí svou stabilitu.

 

Jak si zabalit batoh

Na batohu povolíme všechny kompresní pásky, přezky a spony.

Při rovnání věcí do batohu střídáme stlačitelné a nestlačitelné věci (svetr - konzerva). Spacák ukládáme nejlépe na dno batohu, těžké věci by se měly octnout co nejblíže zádům a co nejvýše.

Na lehce přístupné místo (do horní části batohu nebo do kapes) ukládáme především pláštěnku, přezůvky a svačinu. Pláštěnku a přezůvky potřebujeme většinou rychle vytáhnout, nezdržovat se zbytečným hledáním. O svačině platí totéž, je šikovnější pohodlně vytáhnou svačinu ze snadno přístupného místa, než vytáhnout všechny věci z batohu a následně najít slisovanou svačinu na dně batohu.

 

 

Po pečlivém narovnání věcí v batohu postupně utáhneme kompresními pásky po bocích a poté i po délce batohu. Náklad se pak nemá snahu sesypat na dno batohu, ale rozprostře se po celé délce zad a ponese se tak daleko pohodlněji.

 

 

 

 

Několik postřehů závěrem

Naprosto nevhodné je další zatěžování rukou igelitovými taškami. Pokud můžeme, vše ukládáme do batohu.

Lépe se zabalí málo věcí do velkého batohu, než obrovská hromada do malinkatého. Pokud si můžeme vybrat použijeme batoh větší.

Ovšem platí, čím větší batoh mám, tím více zbytečností s sebou zabalím.

Můžeme-li si vybrat, kde bude batoh celý den uložen, zda na slunci či ve stínu, prodlužme mu život pobytem ve stínu.

Nejčastěji používané věci (pláštěnka, svačina, fotoaparát, přezůvky, časopis …) do snadno dostupných kapes batohu.

S batohem na zádech nesrážíme spoluobčany ani kompoty v obchodech.

Batoh ležící na zemi má v ohrožení své přezky a spony, které pohorkám kolemjdoucích těžko odolají.

Vyžeň své kamarády, ať si sednou pěkně na svůj a ne na tvůj batoh.

Batohem neházíme, neválíme zbytečně po zemi. Špinavý batoh očistíme mokrým hadříkem.

Neproklínejte svůj batoh první den putování. Určitě není tak špatný, jak se vám zdá, to spíše vaše rozmazlená záda nevěří, že to s tím nákladem myslíte vážně. Po dvou dnech nošení to přejde, nebojte …

 

 

 

Určeno pro nekomerční účely sdružení dětí a mládeže Duha ARNIKA Krnov.

Zpracováno dle časopisu KČT „Turista č. 2, 3, 4 / 1995“.

 

ZPĚT

Copyright (c) 2001 - 2006 Duha Arnika Krnov