Já jsem z Kutné Hory ...

8.11.2008, Kutná Hora

 

Tajemné podzemí hornických permoníků, 40 000 částí lidských koster nebo monumentální velechrám Sv. Barbory, zapsaný na seznam památek UNESCO – to byly body našeho výletu do památného města Kutná Hora, na který jsme se vydali v sobotu 8. 11. 2008.

 

Krátce po 7. hodině ranní jsme se sešli na zastávce MHD, odkud jsme se vydali směr Hlavní nádraží. Vlakem jsme pohodlně dorazili až do našeho cíle – tedy do města Kutná Hora. Cestou bohužel začalo pršet, ale popravdě, nám to zase až tak moc nevadilo. Naopak těšili jsme se, jak si bezvadně užijeme tento zamračený den.

 

              

 

První naší návštěvou byla Kostnice v Sedlci. Přivítala nás zde velice příjemná paní, která nám poskytla i řadu cenných informací. Zážitek to byl vskutku famózní. No uznejte sami, viděli jste někdy 40 000 lidských koster poskládaných do různých pyramid, erbů, nápisů, lustrů či svícnů? Kde jinde si můžete prohlédnout lidské lebky nemocných, či poškozené z bojů a válek? Jedná se opravdu o úctyhodné dílo, unikát.

 

Z této kaple jsme se vydali do Muzea stříbra a do středověkého dolu. Protože prohlídky probíhaly jen v určitou hodinu, stihli jsme před prohlídkou navštívit i velechrám Sv. Barbory. Všichni jsme se ale už nemohli dočkat prohlídky podzemí, a tak jsme pospíchali zpět k muzeu.

Prohlídka byla skutku výtečná a naprosto originální. Na prohlídkové trase jsme dostali i speciální hornický plášť, přilbu a svítilnu, se kterou jsme posléze procházeli úzké a nízké chodbičky středověkého dolu. Větší z nás se strachovali, zda vůbec tak úzkými a hlavně nízkými chodbičkami projdou, ale protože jsme všichni dorazili v pořádku na povrch, svědčí to o tom, že naše obavy byly zbytečné.

 

Do Prahy jsme dorazili zpět až večer, kolem 19. hodiny, plni skvělých zážitků a nových poznatků.

 

 

 

Je dobré vědět, kde děti tráví svůj volný čas.

 

 

 

 

Tuto akci podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

 

 

 

ZPĚT

Copyright (c) 2008 Duha Arnika Krnov